Preejakulat - co to jest? Czy preejakulat doprowadza do ciąży?

Preejakulat - co to jest fot. Fotolia
Zastanawiasz się, czym jest preejakulat? Sprawdź, jaki ma skład i czy podczas jego wydzielania może dojść do zapłodnienia!
/ 11.08.2017 17:06
Preejakulat - co to jest fot. Fotolia

Preejakulat to substancja składająca się gruczołów opuszkowo-cewkowych, która wydziela się z penisa w czasie pobudzenia seksualnego  w formie bezbarwnego śluzu. Ilość wydzielanego preejakulatu zależy od organizmu konkretnego mężczyzny. Zdarza się, że niektórzy wcale nie wydzielają tego typu płynów. Preejakulat pojawia się najczęściej podczas dużego pobudzenia seksualnego w czasie tak zwanych stosunków przerywanych.

Stosunek przerywany polega na współżyciu, przerwanym przez wyjęcie członka z pochwy przed wytryskiem (jest to tzw. powstrzymywanie wytrysku). Preejakulat nazywany jest także wydzieliną przed wytryskiem albo kropelkowaniem. Głównym zadaniem tej substancji  jest zalkalizowanie ciemnego odczynu moczu, który jest szkodliwy dla plemników.

Czy preejakulat może doprowadzić do zapłodnienia?

Preejakulat wydzielający się z penisa w czasie podniecenia seksualnego może zawierać śladowe ilości plemników. Jeśli porównamy je z  nasieniem pojawiającym się w czasie wytrysku, jego ilość jest zdecydowanie mniejsza. Są to raczej ilości śladowe, często bardzo słabe albo już obumarłe. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że organizm każdego człowieka funkcjonuje inaczej, istnieje możliwość nieplanowanego zapłodnienia.

Kiedy można zajść w ciążę?

Czy stosunek przerywany jest formą antykoncepcji?

Należy pamiętać, że stosunek przerywany jest także formą współżycia płciowego, w czasie którego w pochwie kobiety znajduje się penis. Jeśli w czasie stosunku pojawi się wydzielina przed wytryskiem i będzie ona zawierała plemniki, to jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Wyniki badań naukowców z uniwersytetu w Hull z marca 2011 roku, potwierdziły, że w preejakulacie znajdują się plemniki.

W internecie można znaleźć różnego rodzaju fora, których użytkownicy są przekonani o niemożliwości zapłodnienia w skutek wydzielenia preejakulatu. Niestety jest to błędne przekonanie i aby przestrzec się przed niechcianą ciążą, zamiast spekulować na ten temat, lepiej się odpowiednio zabezpieczyć. Stosunek przerywany nie jest skuteczną formą antykoncepcji, ponieważ nie daje stuprocentowej gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia.

Ile punktów ma stosunek przerywany w skali Pearla?

Redakcja poleca

REKLAMA